Nadbałtyckie letniska – Chłapowo

Planując wakacje, dobrze wcześniej zorientować się w interesujących miejscowościach, do których warto zajrzeć – ostatnio przedstawialiśmy Wam Trójmiasto (tutaj). Dzisiaj zaś pora na nieco mniejszą, ale równie interesującą miejscowość. Chłapowo jest kaszubską wsią, która zdobi polskie wybrzeże. Znajduje się w województwie pomorskim – podlega pod popularną Gminę Władysławowo i niegdyś stanowiła część tego miasta. Odłączanie się od topowego kurortu nastąpiło kilka lat temu, dzięki czemu Chłapowo nabrało wyjątkowo kameralnego oblicza  i może zaproponować spokojne miejsca do spania (noclegi Chłapowo) dla turystów. Wieś nie jest tak oblegana jak Władysławowo, a w zasadzie panuje w niej niczym niezmącona cisza. Chłapowo sąsiaduje z Jastrzębią Górą (więcej) i obie miejscowości mogą pochwalić się wysokimi klifami, jednakże Chłapowo nie wypracowało sobie jeszcze takiej turystycznej marki jak Jastrzębia Góra. W rzeczy samej jest to plus; wieś żyje własnym życiem, a przyjezdni mogą zaznać tutaj prawdziwego relaksu. Turyści w razie potrzeby zawsze mogą udać się na wycieczkę to tętniącego rozrywką Władysławowa.

Od neolitu po XXI wiek jednego nie można odebrać tej nadmorskiej osadzie: jej teren był zamieszkiwany od czasów neolitu, czyli na kilka tysięcy lat przed naszą erą. Wykopaliska archeologiczne mogły pochwalić się znaleziskami wywodzącymi się głównie z epoki żelaza. Groby skrzynkowe, biżuteria wykonana z bursztynu, narzędzia typowe dla epoki, naczynia z gliny to dowód na to, że Chłapowo od zarania dziejów było miejscem dobrym do życia dla ludzi. Pozostaje zadać sobie pytanie, czy wszystkie ślady ludzkości zostały odkryte na tym terenie i czy czasem Chłapowo nie śpi na skarbie sprzed tysięcy lat? Jest to jak najbardziej możliwe, zwłaszcza że obszar ten nie jest od dawna eksplorowany archeologicznie i można przypuszczać, że kolejne osłony cennych znalezisk nastąpią zupełnie przez przypadek. Warto zaznaczyć, że Chłapowo „śpi” na niewykorzystywanych złożach soli kamiennej i potasowo-magnezowej, a jeszcze w XIX wieku we wsi była niewielka kopalnia węgla brunatnego. Współcześnie Chłapowo stara się zerwać z wizerunkiem wsi rybacko-rolniczej na rzecz wsi wypoczynkowo-wczasowej. Być może z czasem nastąpi badanie potencjalnych walorów uzdrowiskowych i wieś uzyska status uzdrowiska.

Chłapowo to niesamowita wakacyjna atrakcja dla ludzi spragnionych odskoczni od energii wielkich miast i ciągłej gonitwy za realizacją własnych celów. Chłapowo pozwala na skorzystanie z jakościowego wypoczynku, przy czym może mieć on charakter bierny lub czynny, okolica sprzyja licznym wędrówkom i wypadom do sąsiadujących miejscowości, których największymi atutami są zabytki lub centra rozrywki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *